Nová dominanta mesta rozhľadňa Háj

Mestu Nová Baňa sa v roku 2016 podarilo dokončiť jeden z nových zámerov – Rozhľadňu Háj, ktorá sa tak zaradila medzi jednu z najkrajších vyhliadkových miest nad našim mestom. Je súčasťou viac ako 6 km dlhého náučného chodníka Zvonička. Ten ponúka mnohé dychberúce výhľady na malebných zastávkach ako Červená skala, Havrania skala, Háj či Kohútovo.

Kráľovské mesto Nová Baňa

Nová Baňa je mesto s bohatou históriou, opradené mnohými úspechmi, objavmi a legendami. Dejiny osídlenia siahajú až do obdobia pred n.l., prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1337. Po stopách baníckej histórie sa môžu obdivovatelia prejsť cez precízne zdokumentovaný Banský náučný chodník. Nová Baňa to však nie je len baníctvo, to sú aj štále, gazdovstvá, kamenárstva, obchodný duch mesta či iné remeslá.

Novobanské cyklotrasy

Novobanské cyklotrasy ponúkajú nádherné panoramatické výhľady. Na výber je niekoľko trás s rôznym stupňom obtiažnosti, bližší prehľad nájdete tu. Ak sa rozhodnete pre spoznávanie okolia Novej Bane po dvoch kolesách, určite nevynechajte Tajch a Starohutský vodopád.

Bazilika minor sv. Benedikta

Bazilika minor sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku (cca 10 km od Novej Bane) je jednou z najkrajších zachovaných sakrálnych stavieb na Slovensku. Tento kláštorný, neskôr aj opevnený, komplex z 11. storočia, je postavený v románskom štýle. Nachádza sa na nádhernom mieste, skalnatom brale v tzv. Slovenskej bráne, ktorá je geografickým vstupom do Pohronia. Chrámový komplex v sebe ukrýva aj legendami opradené kaplnku Kristovej krvi a údajne aj podzemnú únikovú chodbu siahajúcu viac ako 10 km vzdialených útrob mestskej radnice v Novej Bani.